18-21.02.2016 г. Промоционална обиколка за представяне на новите туристически продукти по проект: "Към възможностите и предизвикателствата на устойчивия трансграничен туризъм”, № 2007CB16IPO008-2013-3-069

      Промоционална обиколка за представяне на новите туристически продукти се проведе от 18-ти до 21-ви февруари 2016 г. Пътуването бе в рамките на проект „Към възможностите и предизвикателствата на устойчивия трансграничен туризъм”, с договор № РД 02-029-183/18.06.2015 г., финасиран по третата покана за проектни предложения по Програмата за трансгранично сътрудничество България – Турция, съфинансирана по Инструмента за предприсъединителна помощ. Участие взеха 16 представители на туроператори и турагенти, на туристически информационни центрове, хотелиери и ресторантьори, както и представители на нестопански организации, развиващи дейност в сферата на туризма.

     По време на пътуването бяха представени обекти, включени в 5-те нови туристически пакети, създадени с цел да се популяризира трансграничния регион Хасково-Одрин като атрактивна туристическа дестинация.

      В рамките на 4 дни бяха посетени обекти по маршрута Хасково –Харманли – Свиленград – Мезек  - Ивайловград –Кешан – Енез - Узункьопрю – Одрин – Свиленград – Харманли –Хасково.

     В Харманли беше посетен „Гърбавият мост” (1585 г.) - единственият добре запазен каменен мост на река Харманлийска, а в Свиленград - Старият мост на р. Марица (1529 г.).

     В с. Мезек беше посетена  Тракийската гробница (IV в. пр. Хр.) и Средновековната крепост (XI в.).

    В Ивайловград участниците разгледаха Вила „Армира“ (I – IV в.), богато декорирана римска вила с мозайки, мраморни пластики и облицовки.

   В Енез бяха посетени Византийската църква – тюрбе на Юнус бей, завоевател на Енез, датирана от VI в.  – XV в. и Крепостта (IV хил. пр. Хр.- XV в.).

    Участниците посетиха Църквата в Узункьопрю, построена в памет на Св. Йоан и най-дългият каменен мост в света (1392 м), построен през 1426 – 1443 г.

  Най-много културно-исторически паметници бяха посетени в Одрин. Участниците се запознаха с историята на „Македонската” (Часовниковата) кула, построена през II век, по времето на император Адриан; Джамията Селимие (1569 -1575 г.) - връх в класическата османска архитектура с прилежащият й Музей на турското и ислямското изкуство и Вакъфския музей с богата колекция от оръжия, накити и предмети на бита от  Древна Тракия до ХХ век; Кулата на правосъдието (1561 г.), построена по времето на султан Сюлейман Великолепни, в която са се провеждали заседанията на Диван Хюмайун  (Държавният съвет) и Върховният съд.

    Участниците разгледаха и забележителната архитектура на старите мостове – на Фатих, построен по времето на султан Мехмед Фатих над р. Тунджа, между Кулата на правосъдието и Желязната врата, в местността Сарайичи; мостът на героя Михал, строен през ХIII в., с изградена система за отвеждане на дъждовните води, което го прави уникален за времето си; Мостът Йълдъръм (1608 – 1615 г.) - последният мост над р. Тунджа, преди вливането й в р. Марица; Сарай кьопрюсю – мостът на Двореца, построен около 1560 г., свързващ Одрин с местността Сарайичи, където е бил дворецът на султана; Мостът над река Марица - един от символите на Одрин, с 13 каменни опори, завършен през 1847 г.

    Участниците посетиха и българската Църква Св. Св Константин и Елена, построена в периода 3 март - 25 септември 1869 г., ярко свидетелство за православната архитектура от онова време.

    Обиколката завърши с посещение на най-големия покрит пазар в Одрин -Али Паша.

  Всички дестинации бяха посетени с цел да се популяризират като туристически обекти, заслужаващи внимание и предизвикващи интерес.

   Участниците изразиха задоволство от нетрадиционната туристическа обиколка и изразиха готовност да включват новите маршрути в своите туристически програми, както и да популяризират посетените обекти.